Results

Bracket

Finals

Greenhill GB def Walt Whitman SC 2-1 (*Massac, Berman, Kueffner)

Semis

Walt Whitman SC def Evanston JS 3-0 (Smith, You, Kueffner)

Greenhill GB def Scarsdale MB 3-0 (Struver, Rung, Clarke)

Quarters

Greenhill GB def J Graham Brown BD 2-1 (*Johnson, Astacio, Struver)

Walt Whitman def Evanston EW 2-1 (*Rung, Hamilton, You)

Scarsdale MB def Apple Valley PH 2-1 (*Harris, Korsakov, Kueffner)

Evanston JS def Bronx Science DR 3-0 (Berman, McElwain, Theis)

Octas

J Graham Brown BD def Lexington DA 3-0 (Baker, Harris, Massac)

Evanston EW def Hopkins SG 3-0 (Smith, Struver, Theis)

Scarsdale MB def DSM Roosevelt EW 3-0 (Bone, Korsakov, Smith)

Evanston JS def Scarsdale RG 2-1 (*You, Koh, Berman)

Apple Valley PH def WDM Valley GS 2-1 (*Kueffner, Massey, McElwain)

Greenhill GB v Greenhill VA

Bronx Science ID v Bronx Science DR

Walt Whitman SC def Evanston CT 3-0 (Hamilton, Lonam, Smith)

Doubles

J Graham Brown def Lake Highland KP 2-1 (*Hamilton, Massac, McElwain)

Evanston EW def Lake Highland MC 2-1 (Berman*, McClung, McElwain)

Scarsdale MB def Oxbridge NV 3-0 (Lonam, Massey, McClung)

Evanston JS def Scarsdale DW 3-0 (Froh, Lonam, You)

DSM Roosevelt EW def Lexington JK 3-0 (Baker, Berman, Randall)

WDM Valley TF v WDM Valley GS

Greenhill GB def Lexington LW 2-1 (*Smith Colton, Kueffner, Vinson)

Apple Valley def Eastside Catholic TD 2-1 (Harris, Massac, *Baker)

Bronx Science ID def Hawken NK 2-1 (*Anderson, Astacio, Ave)

Greenhill VA def Millburn WH 3-0 (Leverett, Struver, Tisher)

Lexington DA def Byram Hills AJ 3-0 (Bone, Korsakov, Shapiro)

Walt Whitman SC def WDM Valley TG 3-0 (Bone, Councilman, Kueffner)

Hopkins SG def Oxbridge BK 2-1 (*Koh, Ave, Struver)

Scarsdale RG def Millburn CS 3-0 (Korsakov, Massey, Shapiro)

Evanston CT def Bronx Science CL 2-1 (*Theis, Randall, Smith)

Bronx Science DR def Cambridge PO 3-0 (Astacio, Roberts, Vincent)

Partial Triples

Greenhill VA def Scarsdale AY 3-0 (Clarke, Robbins, Sylvester)

Byram Hills AJ def Apple Valley GH 2-1 (*Froh, Korsakov, Smith Colton)

Millburn WH def Hopkins RA 3-0 (Bone, McClung, Struver)

Walt Whitman SC def Lake Highland AA 3-0 (Margolies, Shapiro, You)

Oxbridge BK def Walt Whitman LK 3-0 (Koh, Korsakov, Tarsney Ch)

Scarsdale DW def North Carolina Science and Math TP 2-1 (*Roberts, Froh, Vinson)

Bronx Science ID def Apple Valley CH 3-0 (Baker, McElwain, Smith Nicholas)

Lake Highland MC def J Graham Brown NT 3-0 (Massac, McElwain, Tisher)

Millburn CS def Byram Hills PE 3-0 (Ave, Leverett, Shapiro)

Evanston JS def Barrington HS 3-0 (Lonam, Massey, Roberts)

DSM Roosevelt EW def WDM Valley EM 3-0 (Bone, Hoverson, McClung)

WDM Valley TF def Interlake AL 2-1 (*Smith Colton, Massey E, Councilman)

Lake Highland KP def GBS JL 3-0 (Anderson, Plunkett, Tarsney Ch)

Apple Valley PH def Aberdeen Central SM 3-0 (Ahsan, Massey D, Plunkett)

Lexington JK def WDM Vallet CT 3-0 (Berman, Kueffner, Lonam)

Lexington LW def Scarsdale JN 3-0 (Ave, Berman, Harris)

Eastside Catholic TD def Delbarton NA 2-1 (*Leverett, McGinnis, Smith Nicholas)

Hopkins SG def Scarsdale MC 3-0 (Astacio, Harris, You)

Cambridge PO def Walt Whitman NL 3-0 (Hoverson, Koh, Rung)

WDM Valley TG def Apple Valley JB 3-0 (Anderson, Horowitz, Tisher)

Oxbridge NV def Walt Whitman SP 3-0 (Councilman, Hamilton, Kueffner)

Bronx Science CL def Scarsdale GZ 3-0 (Ahsan, Sylvester, Theis)

Speakers

1) Evanston CT

2) Evanston EW

3) Walt Whitman SC

4) Hopkins SG

5) WDM Valley GS

6) Lexington DA

7) Eastside Catholic TD

8) Scarsdale RG

9) Lake Highland KP

10) Greenhill GB

Pairings

Round 1: Pairings

Round 2: Pairings

Round 3: Pairings

Round 4: Pairings

Round 5: Pairings

Round 6: Pairings

Triples: Pairings

Doubles: Pairings

Octos: Pairings

Quarters: Pairings

Semis: Pairings

Tournament Info:

Location: Hyatt Regency Minneapolis
Bid Level: Quarters
Pool: 150 Entries

Scouting Report:

Debaters appearing on the Premier Debate coach’s Poll:

#11 Greenhill VA
#15 Scarsdale RG
#16 Scarsdale MB
#18 Evanston CT
#22 Lexington DA

Debaters appearing on the Premier Debate bid list:

Bronx Science ID
Byram Hills AJ
Byram Hills SC
Evanston CT
Evanston EW
Evanston JS
Greenhill GB
Greenhill VA
Lake Highland RS
Lake Highland MC
Lexington DA
Oxbridge NV
Scarsdale MB
Scarsdale RG
Valley GS
Valley TG
Walt Whitman SC

premierdebate