Quarters

Harvard-Westlake CC def Westlake DB (Paramo, Woods, Zhou) 3-0

Clements FT def Harvard-Westlake NS (Torson*, Wheeler, Wright) 2-1

Peninsula JL def Westwood SN (Castillo, Fife, Wei) 3-0

Strake Jesuit SM def Immaculate Heart LM (Cavanaugh, Niemi, Tartakovsky) 3-0

Octas

Strake Jesuit SM def St Thomas JB (Niemi, Sigalow, Tartakovsky) 3-0

Harvard-Westlake NS def J Graham Brown BD (Wei, Woods, Alston*) 2-1

Immaculate Heart LM def Harrison EA (Fife*, Wright, Garg) 2-1

Westwood SN def Newark Science AK (Koshak, Hertzig*, James) 2-1

Peninsula JL def La Canada AZ (Zhou, Paramo*, Powell) 2-1

Westlake DB def Law Magnet DD (Overing, Sharma, Castillo*) 2-1

Harvard-Westlake CC def Harker SP (Torson, Alderete, Gravley) 3-0

Clements FT def Marlborough AG (Vincent, Ati, Babb*) 2-1

Doubles

Harvard Westlake CC

Strake Jesuit BS

La Canada AZ def Harvard-Westlake CE (Alderete, Hertzig, Torson) 3-0

Clements FT def Meadows LS (Scoggin, Castillo, Torson) 3-0

Harker SP def Montgomery WP (James, Barnes*, Tartakovsky) 2-1

Harrison EA def Loyola BS (Berdugo, Wright, Fife) 3-0

Immaculate Heart LM def Liberty Christian BS (Wright, Hodge, Cavanaugh) 3-0

St. Thomas JB def Harvard-Westlake EE (Woods*, Jacobson, Alderete) 2-1

Westwood SN def Lexington NB (Wheeler, Castillo*, Melin) 2-1

J. Graham Brown BD def Plano East Senior AK (Boyer, Sharma*, Davaluri) 2-1

Westlake DB def Dulles NB (Gandra, Sims, Guha-Majumdar*) 2-1

Newark Science AK (aff) def WDMV DR (neg) (Hertzig, Paramo, Vincent) 3-0

Peninsula JL def Lake Highland MK (Wei, Sharma*, Jacobson) 2-1

Marlborough AG def Harrison RP (Wei*, Babb, Gandra) 2-1

Harvard-Westlake NS def Dulles AW (Emerson, Overing, Alston) 3-0

Law Magnet DD def Interlake AL  (Overing, Fife, Zhou) 3-0

Scouting

Bid Level: Octafinals

Date: September 19-21

Number of Entries: 85

Last Year’s Finals: Newark Science SS def. Lexington PC (Wheeler, Theis, Traber)

Debaters with Bids in Attendance: Dulles NB, Harvard-Westlake CC, Harvard-Westlake NS, Law Magnet DD, Peninsula JL, Strake Jesuit SM

Note — if you would like a Premier gavel sticker/decal, find Bob and John at Greenhill!

RR Pool

Pod 1:

La Cañada AZ

Marlborough AG

Harvard Westlake CC

Greenhill BE

Holy Cross RS

Harrison EA

Dulles NB

Law Magnet DD

Pod 2:

Harker KQ

Leland SH

Harvard Westlake NS

Peninsula JL

Clements FT

Harrison SR

Greenhill GB

Newark Science AK

premierdebate