Main Tournament

Round 1

Pairings | Results

Round 2

Pairings | Results

Round 3

Pairings | Results

Round 4

Pairings | Results

Round 5

Pairings | Results

Round 6

Pairings | Results

Round 7

Pairings | Results

Doubles

Harvard-Westlake NS & Harvard-Westlake CC
West Des Moines Valle DR vs Clements FT
Greenhill BE vs Lake Highland Prepara MK
New Trier LK vs Newark Science AK
Delbarton VK vs Cypress Bay JS
Westlake DB vs Cambridge Rindge and OS
Law Magnet DD vs Scarsdale ZG
West Des Moines Valle TG vs Oakwood JW
Millard North GB vs Strake Jesuit College SM
Winston Churchill KH vs Greenhill GB
American Heritage Pla DM vs Harrison RP
Kinkaid jy vs Lake Highland Prepara NK
Lexington AS vs NSU University JR
Greenhill VA vs Peninsula JL
West Des Moines Valle TF vs Bronx High School of ZP
Harrison SR vs Bronx High School of DR

Octos

Harrison SR vs Clements FT
Cambridge Rindge and OS vs Lake Highland Prep NK
Cypress Bay JS vs NSU University JR
Harvard-Westlake NS vs Millard North GB
Greenhill GB vs Oakwood JW
Newark Science AK vs Greenhill VA
Greenhill BE vs West Des Moines Valle TF
Scarsdale ZG vs Harrison RP

Quarters

Greenhill BE & Greenhill GB
Lake Highland Prep NK vs NSU University JR
Harrison SR vs Millard North GB
Harrison RP vs Greenhill VA

Semis

Greenhill BE & Greenhill VA
Harrison SR vs Lake Highland Prep NK

Finals

Harrison SR vs Greenhill BE

Scouting

Bid Level: Octafinals

Date: November 21-23

Number of Entries: 178

Debaters in Attendance with Bids (41):

Jonas Le Barillec – 6
Nick Steele – 5
Sean McCormick – 5
Cameron Cohen – 4
Elyssa Alfieri – 3
Grant Brown – 3
Jacob Ronkin – 3
Neal Kapoor – 3
Trent Gilbert – 3
Varad Agarwala – 3
Evan Engel – 2
Felix Tan – 2
Jack Wareham – 2
John Overing – 2
Karan Choudhary – 2
Karen Qi – 2
Kathryn Kenny – 2
Louisa Melcher – 2
Michael Corder – 2
Raffi Piliero – 2
Sarah Ryan – 2
Sreya Pinnamaneni – 2
TJ Foley – 2
Achal Srinivasan – 1
Annie Gersh – 1
Danielle Reyes – 1
David Min – 1
Drew Burd – 1
Gabe Ren – 1
Gillian Zipursky – 1
Ishan Gaur – 1
Kyle Fennessy – 1
Luis Sandoval – 1
Oliver Sussman – 1
Paloma O’Connor – 1
Prince Hyeamang – 1
Priya Kukreja – 1
Richard Cook – 1
Roshan Sadhwani – 1
Srivatsav Pyda – 1
Vinayak Kumar – 1
Zack Gelles – 1
Zoe Ewing – 1