Tournament Results

Bracket

Finals

Valley DR def Cambridge OS 2-1. Congratulations to both Danielle and Oliver!

12381166_561634037332905_2146730948_o

Semis

Cambridge OS def Wilson MF

Valley DR def Lake Highland SP

Quarters

Lake Highland SP def Harrison SR

Valley DR def St Thomas JB

Wilson MF def Lexington KB

Cambridge OS def Oakwood JW

Octas

Cambridge OS def Strake SM

Lexington KB def Cambridge PO

Oakwood JW def Walt Whitman LK

St Thomas JB def Scarsdale GZ

Wilson MF def Hunter NP

Lake Highland SP def Millard North GB

Harrison SR def Crossroads NS

Valley DR def Stuyvesant SL

Doubles

Wilson MF def Collegiate KY

Lake Highland SP def Millburn CS

Scarsdale GZ def Woodlands VM

St Thomas JB def Dulles AW

Cambridge PO def Ridge NP

Valley DR def Lake Highland NK

Harrison SR def Hawken NK

Crossroads NS def Lake Highland RS

Stuyvesant SL def Harrison KK

Strake SM def American Heritage Plantation DM

Walt Whitman LK def Harrison SO

Lexington KB def Westlake DB

Cambridge OS def Walt Whitman XR

Oakwood JW def Millburn WH

Millard North GB def Lexington AS

Hunter NP def University KC

RR

Final: Oakwood JW def Lake Highland SP

Grant Brown (Millard North)

Drew Burd (Westlake)

Sekou Cisse (Success Academy)

Neal Kapoor (Lake Highland Prep)

Kathryn Kenny (Harrison)

Sean McCormick (Strake Jesuit)

Paloma O’Connor (Cambridge Rindge and Latin)

Sreya Pinnamaneni (Lake Highland Prep)

Nina Potischman (Hunter College)

Danielle Reyes (WDM Valley)

Sarah Ryan (Harrison)

Noah Simon (Crossroads)

Achal Srinivasan (Lexington)

Oliver Sussman (Cambridge Rindge and Latin)

Jack Wareham (Oakland Secondary)

Scouting

Bid Level: Octafinals

Date: January 13 – 14

Number of Entries: 261

Debaters in Attendance with Bids:

Wesley Hu – 5
Paul Erlanger – 3
Jonathan Beavers – 1
Zoe Posner – 1
David Min – 2
Alex Wurm – 1
Adam Brown – 1
Karan Choudhary – 3
Jordan Farenhem – 1
Gillian Zipursky – 2
Leora Korn – 2
Wynton White – 1
Kathryn Kenny – 2
Neal Kapoor – 5
Kyle Fennessy – 1
Samara Jacobson – 1
Venkatesh Muppaneni – 1
Miro Furtado – 1
Nicole Kastelic – 1
Raffi Piliero – 4
Drew Burd – 1
Ariel Azbel – 3
Reese Grayson – 1
Jack Wareham – 6
Ashish Wadhwani – 2
Gabe Ren – 1
Richard Cook – 1
Zoe Ewing – 2
Danielle Reyes – 1
Stephen Scopa – 1
Sean McCormick – 8
Varun Ahuja – 2
Noah Simon – 6
Oliver Sussman – 4
Sreya Pinnamaneni – 4
Shankar Krishnan – 3
Sarah Ryan – 4
Zack Gelles – 3
Paloma O’Connor – 1