Congrats to Oakwood’s Jack Wareham (ADP & ELO) for toppping the rankings!

Premier Debate ADP Rankings (Week 4)

1 Jack Wareham (Oakwood) 109.2901399
2 Raffi Piliero (Harrison) 74.76973716
3 Grant Brown (Millard North) 69.95764558
4 Trent Gilbert (Valley) 69.27404521
5 Oliver Sussman (Cambridge) 67.62621618
6 Jonas Le Barillec (Peninsula) 58.70973833
7 Alex Zhao (La Canada) 46.60843176
8 Lavanya Singh (Mission San Jose) 43.76325088
9 Noah Simon (Crossroads) 41.73507914
10 Ariel Azbel (Lake Highland) 33.22658405
11 Srivatsav Pyda (Harker) 30.30608231
12 Nina Potischman (Hunter College) 28.40940994
13 Connor Engel (Harvard-Westlake) 26.74427227
14 David Min (American Heritage Plantation) 26.26833341
15 Zack Gelles (Scarsdale) 22.81209158
16 Zoe Ewing (Scarsdale) 22.59211481
17 Gillian Zipursky (Scarsdale) 20.08168353
18 Nisarg Shah (Lynbrook) 19.89918882
19 TJ Foley (Valley) 19.61130742
20 Derek Zhang (Mountain View) 17.82279737
21 Indu Pandey (Harvard-Westlake) 17.81698876
22 Sekou Cisse (Success Academy) 17.71612856
23 Parker Whitfill (Phoenix Country Day) 17.22305876
24 Ashish Wadhwani (Dulles) 15.87401375
25 Shankar Krishnan (Ridge) 14.86509512
26 Muhammad Khattak (Lake Highland) 13.97344983
27 Morgan Grosch (Cedar Park) 13.67376204
28 Kaushal Balagurusamy (Lexington) 13.58353502
29 Ryan Younger (Brentwood) 13.41218557
30 Karen Xia (Mountain View) 13.13995617
31 Evan Engel (Harvard-Westlake) 12.40225733
32 Jerry Wang (Peninsula) 12.01413427
33 Varun Venkatesh (Lynbrook) 11.99843817
34 Jason Yang (Kinkaid) 11.9776845
35 Jonah Wu (Syosset) 11.69296675
36 Richard Cook (Strake Jesuit) 11.44654872
37 Zoe Posner (Bronx Science) 11.32196621
38 Whitley Perryman (Montgomery) 10.73547848
39 Briana Aaron (Newark Science) 10.63232655
40 Ishan Gaur (Peninsula) 10.4070865
41 Kyle Yuan (Collegiate) 8.790466625
42 Eric Wallach (Collegiate) 8.227527954
43 Harrison Wang (Lynbrook) 8.119883387
44 Lucas Clarke (Cypress Woods) 7.954329832
45 Rithvik Seela (Lake Highland) 7.25153686
46 Prachit Bhike (Mission San Jose) 7.199803193
47 Priya Kukreja (Millard North) 6.537102473
48 Jong Hak Won (West Ranch) 6.456871097
49 Conal Thomas-McGinnis (Valley) 6.252940607
50 Danielle Dosch (Immaculate Heart) 6.113593793
51 Chris Sun (Millburn) 5.570719783
52 Evan McKinney (Valley) 5.440219759
53 Xavier Roberts-Gaal (Walt Whitman) 5.311365507
54 Jake Davidson (Harvard-Westlake) 5.132141966
55 Jack Briody (Byram Hills) 5.102158865
56 Sammi O’Reilly (Harrison) 5.073575681
57 Jaya Nayar (Harvard-Westlake) 4.760273973
58 Matt Zinman (Harrison) 4.537598625
59 Saavan Nanavati (Westwood) 4.529381867
60 Aram Moghaddassi (Syosset) 4.508519289
61 Chaitanya Sayani (Dougherty Valley) 4.461913495
62 Madison Lewis (Northland Christian) 4.232231516
63 Katherine Fennell (Stuyvesant) 4.095091727
64 Macalah Thomas (Cedar Park) 3.914238346
65 Ishan Bhatt (St. Andrew’s Episcopal) 3.766336706
66 Lauren Singer (Scarsdale) 3.480976814
67 John Boals (Apple Valley) 3.479657776
68 Nirmal Balachundhar (Lexington) 3.473994385
69 Kenzo Okasaki (Rowland Hall-St. Mark’s) 3.471887999
70 Roshan Sadhwani (Holy Cross) 3.339222614
71 Adam Eljamal (Harrison) 3.272084805
72 William Park (Harvard-Westlake) 3.065527575
73 Krupali Patel (Lake Highland) 3.038869257
74 Jordan Farenhem (Pembroke Pines) 2.960816109
75 William Lai (Rosemount) 2.932862191
76 David Moon (Collegiate) 2.896316375
77 Rachel Maciariello (Montgomery) 2.809187279
78 Alexandra Mork (Harvard-Westlake) 2.739726027
79 Shruthi Krishnan (Greenhill) 2.739726027
80 Matt Gofman (Hendrick Hudson) 2.666368169
81 Nelson Okunlola (Earl Warren) 2.639164529
82 Thomas Leavitt (Kempner) 2.636042403
83 Vikram Kalghatgi (Ridge) 2.596858512
84 Chakra Jonnalagadda (Cypress Woods) 2.517788857
85 Arlo Weiner (Oakwood) 2.509559998
86 Varun Paranjpe (Mountain View) 2.509353511
87 Whit Jackson (Brentwood) 2.491685666
88 Spencer Paul (Harvard-Westlake) 2.455467351
89 Matthew Chen (Strake Jesuit) 2.380136986
90 Raymond Xu (Harker) 2.358813794
91 Aaron Singh (Strake Jesuit) 2.344559272
92 Marie-Rose Sheinerman (Hunter College) 2.285589816
93 Emmiee Malyugina (Harker) 2.249176348
94 Siena Cabbage (Valley) 2.19837601
95 Melissa Chau (Lake Highland) 2.164673992
96 Matthew Gross (Harvard-Westlake) 2.155477032
97 Kimberly Kimura (Harvard-Westlake) 2.069497556
98 Jessica Zhang (Woodlands College Park) 2.054794521
99 Alex Bauman (Oakwood) 2.04099908
100 Lily Goldsmith (Marlborough) 2.03936541

Premier Debate ELO Rankings (Week 4)

1 Oakwood JW 1117.164961
2 Harrison RP 1113.09963
3 Hunter College NP 1078.847303
4 Mountain View DZ 1076.291274
5 Lake Highland Prep AA 1075.76729
6 Cambridge Rindge and Latin OS 1073.280043
7 Peninsula JL 1071.127226
8 La Canada AZ 1069.912029
9 American Heritage Plantation DM 1069.070394
10 Cypress Woods LC 1066.694785
11 Scarsdale ZE 1063.739223
12 Success Academy SC 1059.424593
13 Bronx Science ZP 1058.904864
14 Collegiate EW 1057.636243
15 West Ranch JW 1056.40328
16 Scarsdale GZ 1052.84599
17 Crossroads NS 1052.732161
18 Collegiate DM 1051.31059
19 Harvard-Westlake EE 1051.240012
20 Scarsdale LS 1050.919051
21 Westwood SN 1050.296555
22 Cedar Park MT 1046.176926
23 St. Andrew’s Episcopal IB 1045.890567
24 Dulles AW 1045.140836
25 Walt Whitman XR 1042.100312
26 Strake Jesuit CP RC 1040.636977
27 Newark Science BA 1039.765038
28 Harvard-Westlake CE 1039.508699
29 Millard North GB 1035.971789
30 Strake Jesuit CP MC 1035.086844
31 Harvard-Westlake AM 1034.756999
32 Syosset JW 1034.718961
33 Scarsdale ZG 1034.69234
34 Harvard-Westlake IP 1033.887495
35 Lynbrook VV 1033.797462
36 Ridge SK 1033.142894
37 Hunter MS 1032.931788
38 Harvard-Westlake JN 1030.771877
39 Cedar Park MG 1030.684263
40 Phoenix Country Day PW 1030.109959
41 Greenhill SK 1029.476829
42 Harvard-Westlake SP 1028.873408
43 Lynbrook NS 1027.805361
44 Harker EM 1027.773625
45 Pembroke Pines Charter JF 1026.723274
46 Palo Alto(Independent) FZ 1026.664073
47 Lake Highland Prep MK 1026.58581
48 Syosset AM 1026.454779
49 Oakwood AW 1025.587849
50 Woodlands College Park JZ 1025.404342
51 Millburn CS 1025.154019
52 Collegiate KY 1022.556188
53 Harker SP 1022.539573
54 West Des Moines Valley SC 1021.76971
55 West Des Moines Valley TG 1021.312042
56 Lexington KB 1021.204805
57 Strake Jesuit CP AS 1021.006762
58 Stuyvesant AS 1020.878265
59 Strake Jesuit CP CL 1020.872168
60 Scarsdale ML 1020.848324
61 Strake Jesuit CP JH 1020.328461
62 Bronx HS Of Science GM 1019.961318
63 Immaculate Heart DD 1019.93044
64 Brentwood WJ 1019.867749
65 Harvard-Westlake KK 1019.652373
66 Greenhill MR 1018.814397
67 Oakwood AB 1018.092319
68 Law Magnet MG 1017.001943
69 Harvard-Westlake JD 1016.844105
70 Lexington RW 1016.573974
71 Reed Unaffiliated LR 1016.044817
72 Westwood RM 1015.022839
73 Earl Warren NO 1014.968902
74 Apple Valley JB 1014.825879
75 Lake Highland Prep SS 1014.565123
76 Ridge VK 1014.488178
77 Harrison LC 1014.437772
78 Westwood DM 1014.428964
79 Loyola DK 1014.349361
80 Lake Highland Prep HK 1014.33543
81 Harrison SO 1014.329899
82 Lynbrook HW 1014.276526
83 West Des Moines Valley BG 1014.238728
84 Harrison MZ 1014.074441
85 Lynbrook CW 1014.027903
86 Polytechnic JL 1014.014094
87 Northland Christian MP 1013.960976
88 Westwood AG 1013.942938
89 Scarsdale NI 1013.873861
90 Millburn AL 1013.871723
91 Stuyvesant KF 1013.860343
92 Harvard-Westlake WB 1013.765186
93 Evanston DF 1013.684595
94 Brentwood JD 1013.653826
95 Byram Hills JB 1013.632822
96 MV Independent OZ 1013.628885
97 Harrison BS 1013.623835
98 Gilmour SW 1013.61382
99 Lake Highland Prep RS 1013.583371
100 West Des Moines Valley EM 1013.237115
Jonas LeBarillec