Congrats to Oakwood’s Jack Wareham (ADP & ELO) for toppping the rankings!

Premier Debate ADP Rankings (Week 5)

1 Jack Wareham (Oakwood) 109.2901399
2 Raffi Piliero (Harrison) 74.76973716
3 Grant Brown (Millard North) 69.95764558
4 Trent Gilbert (Valley) 69.27404521
5 Oliver Sussman (Cambridge) 67.62621618
6 Jonas Le Barillec (Peninsula) 60.87858726
7 Lavanya Singh (Mission San Jose) 51.81119609
8 Alex Zhao (La Canada) 47.23588227
9 Srivatsav Pyda (Harker) 45.65992325
10 Noah Simon (Crossroads) 36.16970812
11 Ariel Azbel (Lake Highland) 33.22658405
12 Parker Whitfill (Phoenix Country Day) 29.29497657
13 Nina Potischman (Hunter College) 28.40940994
14 Connor Engel (Harvard-Westlake) 26.74427227
15 David Min (American Heritage Plantation) 26.26833341
16 Zack Gelles (Scarsdale) 22.81209158
17 Zoe Ewing (Scarsdale) 22.59211481
18 Nisarg Shah (Lynbrook) 21.50877786
19 Gillian Zipursky (Scarsdale) 20.08168353
20 Derek Zhang (Mountain View) 19.06136168
21 TJ Foley (Valley) 18.86925795
22 Indu Pandey (Harvard-Westlake) 18.25075855
23 Sekou Cisse (Success Academy) 17.71612856
24 Ashish Wadhwani (Dulles) 15.87401375
25 Shankar Krishnan (Ridge) 14.86509512
26 Muhammad Khattak (Lake Highland) 13.97344983
27 Morgan Grosch (Cedar Park) 13.67376204
28 Kaushal Balagurusamy (Lexington) 13.58353502
29 Ryan Younger (Brentwood) 13.41218557
30 Karen Xia (Mountain View) 12.76893143
31 Evan Engel (Harvard-Westlake) 12.40225733
32 Varun Venkatesh (Lynbrook) 12.31216342
33 Jerry Wang (Peninsula) 12.01413427
34 Jason Yang (Kinkaid) 11.9776845
35 Jonah Wu (Syosset) 11.69296675
36 Richard Cook (Strake Jesuit) 11.44654872
37 Zoe Posner (Bronx Science) 11.32196621
38 Ishan Gaur (Peninsula) 10.84085628
39 Whitley Perryman (Montgomery) 10.73547848
40 Briana Aaron (Newark Science) 10.63232655
41 Jong Hak Won (West Ranch) 10.4808437
42 Harrison Wang (Lynbrook) 8.987422958
43 Kyle Yuan (Collegiate) 8.790466625
44 Prachit Bhike (Mission San Jose) 8.438367499
45 Eric Wallach (Collegiate) 8.227527954
46 Lucas Clarke (Cypress Woods) 7.954329832
47 Rithvik Seela (Lake Highland) 7.25153686
48 Danielle Dosch (Immaculate Heart) 6.547363579
49 Priya Kukreja (Millard North) 6.537102473
50 Conal Thomas-McGinnis (Valley) 6.252940607
51 Chris Sun (Millburn) 5.570719783
52 Evan McKinney (Valley) 5.440219759
53 Xavier Roberts-Gaal (Walt Whitman) 5.311365507
54 Jake Davidson (Harvard-Westlake) 5.132141966
55 Jack Briody (Byram Hills) 5.102158865
56 Sammi O’Reilly (Harrison) 5.073575681
57 Jaya Nayar (Harvard-Westlake) 4.760273973
58 Matt Zinman (Harrison) 4.537598625
59 Saavan Nanavati (Westwood) 4.529381867
60 Aram Moghaddassi (Syosset) 4.508519289
61 Kenzo Okasaki (Rowland Hall-St. Mark’s) 4.27668252
62 Madison Lewis (Northland Christian) 4.232231516
63 Katherine Fennell (Stuyvesant) 4.095091727
64 Chaitanya Sayani (Dougherty Valley) 4.09088876
65 Adam Keller (Nueva) 4.023972603
66 Raymond Xu (Harker) 3.968402835
67 Macalah Thomas (Cedar Park) 3.914238346
68 Emmiee Malyugina (Harker) 3.858765389
69 Ishan Bhatt (St. Andrew’s Episcopal) 3.766336706
70 William Park (Harvard-Westlake) 3.499297361
71 Lauren Singer (Scarsdale) 3.480976814
72 John Boals (Apple Valley) 3.479657776
73 Nirmal Balachundhar (Lexington) 3.473994385
74 Arlo Weiner (Oakwood) 3.314354519
75 Varun Paranjpe (Mountain View) 3.314148031
76 Adam Eljamal (Harrison) 3.272084805
77 Frances Zhuang (Palo Alto) 3.253424658
78 Krupali Patel (Lake Highland) 3.038869257
79 Jordan Farenhem (Pembroke Pines) 2.960816109
80 Patrick Aimone (Servite) 2.94387434
81 William Lai (Rosemount) 2.932862191
82 David Moon (Collegiate) 2.896316375
83 Rachel Maciariello (Montgomery) 2.809187279
84 Roshan Sadhwani (Holy Cross) 2.809187279
85 Alexandra Mork (Harvard-Westlake) 2.739726027
86 Shruthi Krishnan (Greenhill) 2.739726027
87 Grace Kim (Marlborough) 2.735962534
88 Matt Gofman (Hendrick Hudson) 2.666368169
89 Nelson Okunlola (Earl Warren) 2.639164529
90 Thomas Leavitt (Kempner) 2.636042403
91 Vikram Kalghatgi (Ridge) 2.596858512
92 Brian Gu (Valley) 2.528861513
93 Chakra Jonnalagadda (Cypress Woods) 2.517788857
94 Whit Jackson (Brentwood) 2.491685666
95 Spencer Paul (Harvard-Westlake) 2.455467351
96 Matthew Chen (Strake Jesuit) 2.380136986
97 Aaron Singh (Strake Jesuit) 2.344559272
98 Marie-Rose Sheinerman (Hunter College) 2.285589816
99 Siena Cabbage (Valley) 2.19837601
100 Melissa Chau (Lake Highland) 2.164673992

Premier Debate ELO Rankings (Week 5)

1 Oakwood JW 1117.164961
2 La Canada AZ 1114.094493
3 Harrison RP 1113.09963
4 Peninsula JL 1094.230559
5 Mountain View DZ 1092.711439
6 Harker SP 1087.107497
7 West Ranch JW 1079.969533
8 Hunter College NP 1078.847303
9 Lake Highland Prep AA 1075.76729
10 PCDS PW 1074.338186
11 Cambridge Rindge and Latin OS 1073.280043
12 American Heritage Plantation DM 1069.070394
13 Cypress Woods LC 1066.694785
14 Lynbrook VV 1064.959906
15 Scarsdale ZE 1063.739223
16 Lynbrook NS 1063.496639
17 Success Academy SC 1059.424593
18 Bronx Science ZP 1058.904864
19 Collegiate EW 1057.636243
20 Harker EM 1053.074543
21 Scarsdale GZ 1052.84599
22 Crossroads NS 1052.732161
23 Lynbrook HW 1052.074814
24 Collegiate DM 1051.31059
25 Harvard-Westlake EE 1051.240012
26 Scarsdale LS 1050.919051
27 Harvard-Westlake IP 1050.365596
28 Westwood SN 1050.296555
29 Cedar Park MT 1046.176926
30 St. Andrew’s Episcopal IB 1045.890567
31 Dulles AW 1045.140836
32 Walt Whitman XR 1042.100312
33 Strake Jesuit CP RC 1040.636977
34 Newark Science BA 1039.765038
35 Harvard-Westlake CE 1039.508699
36 Palo Alto (Independent) FZ 1037.284328
37 Immaculate Heart DD 1037.149974
38 Millard North GB 1035.971789
39 Nueva AK 1035.665187
40 Strake Jesuit CP MC 1035.086844
41 Harvard-Westlake AM 1034.756999
42 Syosset JW 1034.718961
43 Scarsdale ZG 1034.69234
44 Harker RX 1033.75146
45 Ridge SK 1033.142894
46 Hunter MS 1032.931788
47 Brentwood JDe 1032.524129
48 West Des Moines Valley BG 1032.255094
49 Mission San Jose LS 1031.69923
50 Harvard-Westlake JN 1030.771877
51 Cedar Park MG 1030.684263
52 Oakwood School – North Hollywood AW 1030.509481
53 Oakwood School – North Hollywood AB 1029.585247
54 Greenhill SK 1029.476829
55 Harvard-Westlake SP 1028.873408
56 Pembroke Pines Charter JF 1026.723274
57 Polytechnic JL 1026.628464
58 Lake Highland Prep MK 1026.58581
59 Syosset AM 1026.454779
60 Lynbrook CW 1026.190784
61 Woodlands College Park JZ 1025.404342
62 Millburn CS 1025.154019
63 Collegiate KY 1022.556188
64 West Des Moines Valley SC 1021.76971
65 Harvard-Westlake WP 1021.662484
66 Mountain View VP 1021.469252
67 West Des Moines Valley TG 1021.312042
68 Lexington KB 1021.204805
69 Strake Jesuit CP AS 1021.006762
70 Albany EK 1020.927055
71 Stuyvesant AS 1020.878265
72 Strake Jesuit CP CL 1020.872168
73 Scarsdale ML 1020.848324
74 Meadows ERa 1020.65741
75 Strake Jesuit CP JH 1020.328461
76 Harvard-Westlake WB 1020.320534
77 Bronx HS Of Science GM 1019.961318
78 Brentwood WJ 1019.867749
79 Harvard-Westlake KK 1019.652373
80 Peninsula IG 1019.480664
81 Servite PA 1019.310681
82 Lynbrook AP 1019.2395
83 Palo Alto (Independent) BH 1019.224985
84 Lynbrook NA 1018.899303
85 Greenhill MR 1018.814397
86 Del Mar Independent FK 1017.993565
87 Mission San Jose PB 1017.438192
88 Law Magnet MG 1017.001943
89 Harvard-Westlake JD 1016.844105
90 Lexington RW 1016.573974
91 Reed Unaffiliated LR 1016.044817
92 Westwood RM 1015.022839
93 Earl Warren NO 1014.968902
94 Apple Valley JB 1014.825879
95 Lake Highland Prep SS 1014.565123
96 Harvard-Westlake VC 1014.564157
97 Ridge VK 1014.488178
98 Harrison LC 1014.437772
99 Westwood DM 1014.428964
100 San Marino KWu 1014.34651
Jonas LeBarillec