Premier Debate ADP Rankings (Week 7)

1 Jack Wareham (Oakwood) 131.7677526
2 Raffi Piliero (Harrison) 85.08981558
3 Oliver Sussman (Cambridge) 72.78625538
4 Grant Brown (Millard North) 68.98591413
5 Trent Gilbert (Valley) 66.1188223
6 Jonas Le Barillec (Peninsula) 62.5255692
7 Lavanya Singh (Mission San Jose) 51.81119609
8 Alex Zhao (La Canada) 47.23588227
9 Srivatsav Pyda (Harker) 44.59985258
10 Zoe Ewing (Scarsdale) 40.65173774
11 Ariel Azbel (Lake Highland) 39.30535118
12 Noah Simon (Crossroads) 36.16970812
13 Sekou Cisse (Success Academy) 31.4147587
14 Nina Potischman (Hunter College) 29.00346096
15 Parker Whitfill (Phoenix Country Day) 28.23490589
16 Connor Engel (Harvard-Westlake) 27.19105092
17 David Min (American Heritage Plantation) 26.26833341
18 Gillian Zipursky (Scarsdale) 25.80709376
19 Richard Cook (Strake Jesuit) 25.4549712
20 Evan Engel (Harvard-Westlake) 22.64355652
21 Nisarg Shah (Lynbrook) 22.26220252
22 Zack Gelles (Scarsdale) 21.89336367
23 Derek Zhang (Mountain View) 19.81478633
24 Ryan Younger (Brentwood) 19.4909527
25 TJ Foley (Valley) 19.38628443
26 Indu Pandey (Harvard-Westlake) 18.25075855
27 Whitley Perryman (Montgomery) 16.14958372
28 Varun Venkatesh (Lynbrook) 16.07928671
29 Kaushal Balagurusamy (Lexington) 14.61554286
30 Jonah Wu (Syosset) 14.12447359
31 Ashish Wadhwani (Dulles) 13.7538724
32 Briana Aaron (Newark Science) 13.0638334
33 Muhammad Khattak (Lake Highland) 12.91337916
34 Karen Xia (Mountain View) 12.76893143
35 Jason Yang (Kinkaid) 12.73110916
36 Shankar Krishnan (Ridge) 12.70296239
37 Ishan Gaur (Peninsula) 12.48783823
38 Morgan Grosch (Cedar Park) 12.14053197
39 Jerry Wang (Peninsula) 12.01413427
40 Zoe Posner (Bronx Science) 11.32196621
41 Harrison Wang (Lynbrook) 10.49427227
42 Jong Hak Won (West Ranch) 10.4808437
43 Shruthi Krishnan (Greenhill) 10.2739726
44 Kyle Yuan (Collegiate) 8.606721042
45 Prachit Bhike (Mission San Jose) 8.438367499
46 Eric Wallach (Collegiate) 8.397671717
47 Chris Sun (Millburn) 7.966890943
48 Lucas Clarke (Cypress Woods) 7.954329832
49 Conal Thomas-McGinnis (Valley) 7.579154363
50 Evan McKinney (Valley) 7.495014279
51 Danielle Dosch (Immaculate Heart) 7.300788236
52 Rithvik Seela (Lake Highland) 7.25153686
53 Xavier Roberts-Gaal (Walt Whitman) 6.635788276
54 Jack Briody (Byram Hills) 6.435052519
55 Aram Moghaddassi (Syosset) 5.540527131
56 Jaya Nayar (Harvard-Westlake) 5.51369863
57 Jordan Farenhem (Pembroke Pines) 5.392322958
58 Emmiee Malyugina (Harker) 5.365614704
59 Saavan Nanavati (Westwood) 5.282806525
60 Jake Davidson (Harvard-Westlake) 5.132141966
61 Sammi O’Reilly (Harrison) 5.073575681
62 Nirmal Balachundhar (Lexington) 4.986773319
63 Matt Zinman (Harrison) 4.799288445
64 Macalah Thomas (Cedar Park) 4.667663004
65 Priya Kukreja (Millard North) 4.593639576
66 Arlo Weiner (Oakwood) 4.530107943
67 Katherine Fennell (Stuyvesant) 4.392117237
68 Kenzo Okasaki (Rowland Hall-St. Mark’s) 4.27668252
69 Madison Lewis (Northland Christian) 4.232231516
70 Chaitanya Sayani (Dougherty Valley) 4.09088876
71 Matt Gofman (Hendrick Hudson) 4.087601045
72 Roshan Sadhwani (Holy Cross) 4.024940704
73 Adam Keller (Nueva) 4.023972603
74 Raymond Xu (Harker) 3.968402835
75 John Boals (Apple Valley) 3.92643642
76 Ishan Bhatt (St. Andrew’s Episcopal) 3.766336706
77 Sebastian Williams (Gilmour) 3.732876712
78 Vishan Chaudhary (Harvard-Westlake) 3.526368653
79 William Park (Harvard-Westlake) 3.499297361
80 Grace Kim (Marlborough) 3.489387192
81 Lauren Singer (Scarsdale) 3.480976814
82 Camille Caldera (Walt Whitman) 3.428082192
83 Nelson Okunlola (Earl Warren) 3.392589186
84 David Moon (Collegiate) 3.344946512
85 Varun Paranjpe (Mountain View) 3.314148031
86 Adam Eljamal (Harrison) 3.272084805
87 Frances Zhuang (Palo Alto) 3.253424658
88 Spencer Paul (Harvard-Westlake) 3.208892008
89 Michael Gao (Law Magnet) 3.16647708
90 Farzaan Kaiyom (Torrey Pines) 2.956399148
91 Patrick Aimone (Servite) 2.94387434
92 Michael Landau (Scarsdale) 2.882968682
93 Rachel Maciariello (Montgomery) 2.809187279
94 Margaret Purcell (Northland Christian) 2.770765768
95 Alexandra Mork (Harvard-Westlake) 2.739726027
96 Thomas Leavitt (Kempner) 2.636042403
97 Brian Gu (Valley) 2.528861513
98 Chakra Jonnalagadda (Cypress Woods) 2.517788857
99 Whit Jackson (Brentwood) 2.491685666
100 Vikram Kalghatgi (Ridge) 2.413112929

Premier Debate ELO Rankings (Week 7)

1 Oakwood School JW 1177.919758
2 Harrison RP 1141.145532
3 Success Academy SC 1131.13302
4 Mountain View DZ 1116.514612
5 Peninsula JL 1116.47959
6 La Canada AZ 1114.094493
7 Scarsdale ZE 1111.225351
8 Strake Jesuit CP RC 1108.789955
9 Lake Highland Prep AA 1103.815632
10 Cambridge Rindge OS 1101.239346
11 Hunter NP 1098.725374
12 Scarsdale GZ 1098.444318
13 Harvard-Westlake EE 1091.414695
14 Harker SP 1087.107497
15 Lynbrook VV 1084.399724
16 Lynbrook HW 1080.023752
17 West Ranch JW 1079.969533
18 Newark Science BA 1079.623432
19 Walt Whitman XR 1076.447011
20 PCDS PW 1074.338186
21 Collegiate DM 1069.911422
22 American Heritage Plantation DM 1069.070394
23 Cypress Woods LC 1066.694785
24 Westwood SN 1065.712196
25 Lynbrook NS 1065.65307
26 Peninsula IG 1064.175754
27 Harker EM 1062.327613
28 Valley TF 1061.951899
29 Ridge SK 1059.273314
30 Bronx Science ZP 1058.904864
31 Valley TG 1058.527295
32 Collegiate EW 1057.936791
33 Greenhill SK 1055.198574
34 Syosset JW 1053.41682
35 Syosset AM 1053.238564
36 Crossroads NS 1052.732161
37 Scarsdale LS 1050.919051
38 Pembroke Pines Charter JF 1049.145186
39 Harvard-Westlake CE 1048.721926
40 Montgomery WP 1048.715817
41 Cedar Park MG 1048.69237
42 Cedar Park MT 1048.450678
43 Oakwood School AW 1046.460613
44 Harvard-Westlake IP 1046.141671
45 St. Andrew’s Episcopal IB 1045.890567
46 Dulles AW 1045.140836
47 Harvard-Westlake AM 1044.575071
48 Scarsdale ML 1043.120046
49 Law Magnet MG 1042.997588
50 Immaculate Heart DD 1041.07332
51 Walt Whitman CC 1040.911498
52 Millburn CS 1040.860957
53 Brentwood RY 1039.668673
54 Valley CT 1039.512001
55 Westwood RM 1037.983126
56 Gilmour SW 1037.704686
57 Palo Alto (Independent) FZ 1037.284328
58 Lexington RWe 1036.852174
59 Harvard-Westlake JN 1036.299293
60 Harrison MZ 1036.031443
61 Millard North GB 1035.971789
62 Hunter MS 1034.850277
63 Scarsdale ZG 1034.69234
64 Harvard-Westlake SP 1033.937799
65 Harker RX 1033.75146
66 Westwood AG 1033.537459
67 Strake Jesuit CP CL 1033.324897
68 Valley EM 1032.830506
69 Nueva AK 1032.559926
70 Brentwood JDe 1032.524129
71 Strake Jesuit CP MC 1032.515373
72 West Des Moines Valley BG 1032.255094
73 Stuyvesant KF 1032.062825
74 Hendrick Hudson MG 1031.884277
75 Mission San Jose LS 1031.69923
76 Oakwood School – North Hollywood AB 1029.585247
77 Harvard-Westlake VC 1029.362293
78 Apple Valley JB 1029.333066
79 Loyola DK 1028.415771
80 Lake Highland Prep HK 1027.994655
81 Stuyvesant AS 1027.782608
82 Byram Hills RP 1027.692595
83 Millburn AL 1026.942519
84 Polytechnic JL 1026.628464
85 Strake Jesuit CP JH 1026.586698
86 Lake Highland Prep MK 1026.58581
87 Byram Hills AG 1026.584693
88 Oakwood School LB 1026.445438
89 Lynbrook CW 1026.190784
90 Lexington KBa 1026.062059
91 Woodlands College Park JZ 1025.404342
92 Del Mar/Torrey Pines HS Independent FK 1025.227106
93 Lexington NB 1024.622027
94 Pembroke Pines Charter SS 1024.11906
95 Lexington NG 1023.994122
96 Hunter TF 1023.939413
97 Byram Hills JB 1023.387699
98 Collegiate KY 1022.556188
99 Northland Christian MP 1022.232933
100 Evanston Township DF 1021.984804
Jonas LeBarillec